Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku

Metamorfoza pasażu łączącego parking przy ul. Hallera z ulicą Korfantego

Wybudowany w ostatnich latach wielopoziomowy parking miejski odmienił przestrzeń publiczną przy ul. Hallera. Jednak aby przejść z parkingu na rynek bądź do centrum handlowego ‘Focus’ trzeba było przemknąć przez zaniedbany pasaż, zwykle zaśmiecony i zastawiony parkującymi samochodami.

Pasaż ul. Korfantego  kiedyś

Pasaż ul. Korfantego

Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił uporządkować tą przestrzeń miejską, wprowadzić ład i zagospodarować teren zgodnie z jego przeznaczeniem. Prace rozpoczęły się wraz z początkiem roku 2020 od koncepcji projektowych. Następnie z pomocą Rybnickich Służb Komunalnych wymieniono chodnik, obrzeża oraz ustawiono słupki aby uniemożliwić samochodom parkowanie pod drzewami. Parkowanie w obrębie drzewa powoduje zagęszczanie gleby, mechaniczne uszkodzenie korzeni, co wpływa bezpośrednio na mniejsze możliwości pobierania wody i rozłożone w czasie zamieranie drzewa.

Przygotowanie terenu

Rośliny po posadzeniu

Po wymianie i spulchnieniu ubitej ziemi przystąpiono do nasadzeń. Zgodnie z koncepcją zastosowano różę pomarszczoną w odmianie ‘Short Track’, bardzo długo i efektownie kwitnącą oraz dobrze znoszącą warunki miejskie (niedobory wody). Oczywiście zgodnie z trendami europejskimi nie mogło zabraknąć ozdobnych traw - rozplenicy japońskiej w odmianie ‘Hameln’, która w okresie jesiennym zachwyca puszystymi kwiatostanami. Ozdobą pasażu została kolekcja liliowców ofiarowana przez p. Tadeusza Kotulę - lokalnego pasjonata i cenionego hodowcę liliowców. Poszycie dużych lip, które są wizytówką tego miejsca stanowią bodziszki korzeniaste 'Czakor’  - rośliny zadarniające, nadające się na duże powierzchnie oraz wabiące motyle i owady zapylające. Warto w tym miejscu nadmienić, że lipy w tym miejscu są domem dla ciekawego pluskwiaka Oxycarenus Lavaterae zimującego na pniach i koronach tych drzew. Pochodzi on z tropikalnych rejonów Afryki i zachodniej Azji. Ponadto posadzono 3 graby pospolite ‘Fasigiata’, położono trawnik z rolki oraz zasadzono mnóstwo cebul, które będą cieszyły oczy przechodniów wiosną. Czy pamiętacie jeszcze jak ten teren wyglądał przed renowacją? Zapraszamy do podziwiania naszej realizacji.

Róże i graby

Rozplenica japońska

Bodziszek

Liliowce

Liliowce

Powrót do listy aktualności

2020 © Copyright Zarząd Zieleni Miejskiej Rybnik