Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku

Metamorfoza rybnickich kwietników

Rok 2020 to istna metamorfoza rybnickiej przestrzeni miejskiej!

Zamiast corocznie powtarzających się statycznych kwietników, pojawiły się trwałe lecz dynamicznie zmieniające się rabaty bylinowe. Jest to kierunek który znacząco wpisuje się w współczesną koncepcję miasta – ogrodu. Podążając za większymi aglomeracjami i w nasze miasto wleciał powiew nowoczesności. Skąd ten kierunek? Co nam dają byliny?

Jest to niewątpliwie powrót do bliskości z naturą. Byliny atakują nasze zmysły, są wielowymiarowe. Przyciągają barwą, pokrojem, fakturą, zapachem. Wzbudzają w nas podziw oraz pozytywne emocje. Obserwujemy dynamikę ich życia. Po zimowym spoczynku, wiosną, odradzają się na nowo. Czasem odwdzięczają się za pielęgnację powtórnym kwitnieniem do późnej jesieni. Dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków, służą ludziom oraz przyrodzie. A z ekonomicznego punktu widzenia obniżają koszty utrzymania terenów zielonych. ZZM zaprasza na spacer po śródmieściu oraz dzielnicach miejskich.

Teatr Ziemi Rybnickiej - schody byliniak

To my zmieniamy przestrzeń miejską dla Ciebie!

A w jaki sposób? Odpowiemy na to pytanie na przykładzie wizytowego miejsca w Rybniku – skarpy teatralnej. Kolorowa kaskada kwiatów była niegdyś symbolem Rybnika. Przeobrażenie kwietnika w tym miejscu w rabatę bylinową było dla nas największym wyzwaniem. Nad projektem przedmiotowej metamorfozy pracowali pracownicy ZZM w składzie: Karolina Skorupa-Fojcik, Katarzyna Wojaczek oraz Bernard Styrc.

Dobierając skład gatunkowy zwróciliśmy uwagę na szereg szczegółów:

  • termin kwitnienia – tak aby kaskadowo rośliny kwitły po sobie,
  • barwę kwiatów i liści – by stworzyć kolorystyczne kontrasty,
  • zapachy roślin – aby nie można było obojętnie przejść,
  • pokrój rośliny –  zastosowanie roślin wysokich, niskich, rozłożystych, zwartych, delikatnych itp.,
  • miododajność kwiatów – siedlisko dla owadów,
  • zanikanie zimowe bylin – zastosowanie na skarpie kwiatów cebulowych, bylin oraz krzewów,
  • kompozycję – by była wielowymiarowa, ciekawa i spójna.

Załoga ZZM zdaje sobie sprawę, że jest to spora ewolucja w przestrzeni miejskiej, a kierunek w którym podążamy nie jest łatwy. Z pewnością potrzeba czasu, aby byliny, które wyparły kwiaty jednoroczne z terenów zieleni spotkały się z przychylnością mieszkańców Rybnika.

Każda przemiana kwietnika w rabatę bylinową wymaga starannego przygotowania terenu, zaplanowania przyciągającej wzrok kompozycji oraz odpowiedniego doboru gatunkowego roślin.

Byliniak w trakcie obsady

Rozchodnik oregoński – roślina okrywowa, zimozielona, mieniąca paletą barw. Już wkrótce stworzy zwarty dywan pod napisem.

Zdjęcie rozchodnika oregońskiego

Liliowiec ‘Stella de Oro’- bylina kwitnąca zarówno długo – bo od maja do później jesieni, a z drugiej strony krótko - bo pojedynczy kwiat zaledwie 16 godzin. Stąd po staropolsku nazywana jest – dziennicą.

Zdjęcie Liliowca 'Stella de Oro'

Podczas gdy wiosną rudbekia zaczyna wegetację, kwitnąca na niebiesko Kocimiętka Faassena ‘Kit Kat’ już wabi owady zapylające – i tak do późnej jesieni.

Kocimiętka, rubekia

Na pierwszym planie Rozplenica japońska ‘Little Bunny’ - delikatna, puchata, szeleszcząca na wietrze. Kontrast stanowi Rudbekia błyskotliwa ‘Goldsturm’ - ognista roślina, szorstka w dotyku, długo kwitnąca.

"Rozplenica

Rozchodnik okazały ‘Brilliant – stanowi szkielet naszej kompozycji. W czasie kwitnienia krążą wokół niego motyle i pobierają nektar.

Rozchodnik okazały \

Pysznogłówka ogrodowa ‘Pink Lace’ jak jej nazwa wskazuje jest świadoma swojej urody. Dominuje w naszym zestawieniu wysokością, barwą oraz intrugującym zapachem: cytryną, pomarańczą i bergamotką – który jak magnes przyciąga owady.

Pysznogłówka ogrodowa 'Pink Lace'

Kocimiętka Faassena ‘Kit Kat’ zwraca uwagę swoim charakterystycznym zapachem, który przyciąga koty, a zarazem odstrasza komary i mszyce.

Kocimiętka Faassena

Sztywne pędy zdobi główka, najeżona kwiatami rurkowatymi – to Jeżówka purpurowa ‘Bright Rose’ - która w naturalnej medycynie jest doskonałym antybiotykiem.

Jeżówka purpurowa 'Bright Rose'

Nietuzinkowa kompozycja to duże wyzwanie – musi być wielowymiarowa, wielofunkcyjna oraz przyciągać Twój wzrok każdego dnia.

Zdjęcie przedstawia kompozycję kwiatową, rośliny

W nasadzeniach miejskich ważny jest odpowiedni dobór roślin. Powinny być odporne na warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia miejskie oraz nie generować dodatkowych prac pielęgnacyjnych.

Nasadzenia miejskie

Nasadzenia miejskie inne ujęcie

Nasadzenia miejskie kolejne ujęcie

Powrót do listy aktualności

2020 © Copyright Zarząd Zieleni Miejskiej Rybnik